Euroopa Liit toetab Hispaania ja Leedu tööhõivet

08.12.2008  Raul Veede
Euroopa Komisjon tegi 10,7 miljoni euro ulatuses makseid Euroopa Globalisatsioonifondist (EGF).

Sellest 10,4 mln suunati Hispaaniasse, abistamaks 1600 töölist, kes kaotasid töö, kui USA korporatsioon Delphi sulges autotehase Cádizis ja viis tootmise üle oma tehasesse Tangiers'is, Marokos. 298 000 eurot kulutatakse selle nimel, et Lõuna-Leedus Alytaus Tekstilė tehase pankroti käigus koondatud 600 tekstiilitöölist võimalikult kiiresti uue töö leiaksid.

Euroopa Komisjoni tööturuvolinik Vladimir Špidla kostis: "Praeguse kriisi lahenduse üks oluline osa on solidaarsus. See raha aitab globalisatsiooni tõttu töö kaotanud töölistel taas töö leida - Hispaanias, kust autotootjad odavamatesse maadesse liiguvad, ja Leedus, kus väljastpoolt Euroopa Liitu tulev import tekstiilitööstuse raskustesse viib."

Mõlemal maal finantseerib EGF aktiivseid tööturumeetmeid nagu töönõustamine, koolitused ja toetused ettevõtjatele uute töökohtade loomiseks.

2006. aasta lõpus loodud EGF aitab leevendada globalisatsiooni negatiivset mõju Euroopa tööturule. EGF annab abi liikmesriikidele, mille ühes ettevõttes, regioonis või sektoris vähemalt 1000 töölist kaotavad töö suurenenud impordi, Euroopa turuosa kaotuse või tootmise viimise tõttu väljapoole Euroopa Liitu.

Praeguseks on EGF rahuldanud 8 taotlust, kokku 32,5 miljoni euro ulatuses. Fondilt on abi saanud Prantsuse, Portugali ja Hispaania autotööstus, Saksa ja Soome mobiilitööstus ning Malta, Leedu ja ITaalia tekstiilitööstus. Heaks on kiidetud veel 4 taotlust Itaalia tekstiilitöölistelt.